Dijabetes i potreba za suplementacijom

Naziv DIABETES MELLITUS odnosi se na više bolesti koje ometaju metabolizam u pravilnom korištenju glukoze, tj. šećera u krvi. Glukoza je ključni energent za mozak, srčani mišić, mišićna i sva druga tkiva, a prenizak ili previsok nivo glukoze može u kratkom vremenskom razdoblju dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Dijabetes je uzrok br. 1 otkazivanju bubrega, amputaciji donjih dijelova ekstremiteta i sljepoći kod odraslih. U zadnjih 20 godina, broj odraslih osoba oboljelih od dijabetesa je više nego udvostručen, a postotak osoba koje imaju predijabetes dosegnuo je 20 do 30% ukupne populacije.

Izuzmemo li prediabetes (stanje u kojem je nivo glukoze u krvi viši od normalnog, ali se još ne može klasificirati kao dijabetes) i gestacijski (trudnički) dijabetes koji je najčešće vezan samo za razdoblje trudnoće, dolazimo do dva najčešća kronična stanja dijabetesa: dijabetes tip 1 i dijabetes tip 2.

Kod rano uočenog DMT2 (u fazi predijabetesa naročito) promjena životnog stila, smanjenje težine i promjena prehrane mogu biti vrlo korisni.


Dijabetes Tip 1 (DMT1)

DMT1 ima do 10% dijabetičara. Razvija se u ranom dobu i najčešće dijagnosticira kod djece, tinejdžera i mlađih osoba. Autoimunog je karaktera što znači da imuni sistem dovodi do uništenja tzv. beta stanica gušterače te prestanka lučenja hormona inzulina potrebnog za staničnu preradu glukoze u energiju. Disfunkcija beta stanica gušterače nije trenutačna već se često odvija vrlo usporeno i traje mjesecima, ponekad i godinama. Tada se simptomi dijabetesa T1 razvijaju neprimjetno (slabost, žeđ, gubitak težine, ekstremna glad i potreba za slatkim i hladnim pićima, svrbež kože, učestalo mokrenje, posjekotine i ogrebotine koje vrlo sporo zarastaju). Kod dijabetesa tip 1 nužno je svakodnevno unošenje inzulina kojeg gušterača više ne luči, najčešće u obliku injekcija.

Dijabetes Tip 2 (DMT2)

DMT2 se razvija u kasnijem dobu, često iza 40-te godine. Nažalost, sve je više slučajeva da se početak bolesti javlja i ranije, pa čak i kod djece te se može govoriti i o epidemiji dijabetesa. Pretilost u dječjem dobu te nedovoljna fizička aktivnost i neodgovarajuća prehrana, pušenje kao i obiteljska anamneza smatraju se faktorima rizika. Iako kod DMT2 beta stanice proizvode inzulin, njegova iskoristivost je mala. Stanice postaju rezistentne na njega te se sve više inzulina luči u metabolizmu, ali je njegov efekat sve slabiji i slabiji. Najviše su pogođene osobe s većom tjelesnom težinom koje se nedovoljno kreću i pušači. Ovaj proces također može trajati više godina uz pojavu simptoma poput žeđi, naglog gubitka težine, pojačanog mokrenja, slabijeg vida, neuropatija, gljivičnih infekcija kože, oboljenja desni, vaginalnih infekcija…

Kod rano uočenog DMT2 (u fazi predijabetesa naročito) promjena životnog stila, smanjenje težine i promjena prehrane mogu biti vrlo korisni. Često mogu čak prevenirati i spriječiti razvoj bolesti. Više medicinskih studija je u zadnjih desetak godina i kod DMT2 pronašlo elemente autoimunosti.


KORISTI SUPLEMENTACIJE VITAMINA I MINERALA KOD DIJABETESA

U metabolizmu ugljikohidrata i masti veliku ulogu igraju vitamini i minerali. Oni omogućuju transkripciju i ekspresiju gena potrebnih za formiranje enzima i proteina nužnih za stanične oksidacijske procese stvaranje energije. Ujedno služe i kao antioksidanti, sprječavajući oksidativni stres i dovodeći metabolizam u homeostazu. Treba znati da su brojne posljedice i komplikacije dijabetesa ustvari rezultat disbalansa između slobodnih radikala i antioksidansa koje bi trebalo kontrolirati. Zato mikronutrijenti, vitamini i minerali s antioksidativnim učinkom imaju veliku važnost. Iako, medicinske studije pokazuju i korisnost ne-antioksidativnih mikronutrijenata.

B komplex vitamina

B komplex vitamina je naročito značajan kod dijabetesa.

B1 vitamintiamin po pravilu je kod dijabetičara vrlo nizak, a njegova bubrežna ekskrecija vrlo visoka. Medicinske studije pokazuju jasno smanjenje glukoze i leptina te smanjenu ekskreciju albumina u mokraću. Pokazuju i pozitivan efekt na status lipida kod suplementacije thiamina.

B3 vitamin – niacin (aktivni oblik: niacinamid) je najdirektnije uključen u proizvodnju energije iz glukoze u mitohondrijama stanica. Njegova suplementacija u medicinskim studijama kod dijabetičara pokazala je povećanje dobrog HDL kolesterola i smanjenje triglicerida te lošeg LDL kolesterola.

B3 vitamin – NIACIN kao dio B COMPLEX vitamina

B6 vitamin – pyridoxine ima aktivnu ulogu kao koenzim u korištenju glukogena u jetri i svim mišićima. U odnosu na zdrave osobe, dijabetičari imaju niže nivoe B6 vitamina u krvi. U medicinskim studijama, a zajedno s B1 tiaminom, dokazano je da pozitivno utječu na smanjenje edema retine, poboljšanje osjetljivosti oka na svjetlo kod slučajeva retinopatije.

B7 vitamin – biotin omogućuje sintezu masnih kiselina u metabolizmu. No, nema studija na ljudima koje se odnose na B7 vitamin i dijabetes. Međutim, na studijama na miševima biotin je pokazao jasan antidijabetički efekt prevenirajući inzulinsku rezistenciju.

B9 vitamini – folati (aktivan oblik: 5-MTHF) su kofaktori pretvorbe aminokiselina, prvenstveno homocisteina u metionin. Medicinska ispitivanja na dijabetičarima pokazala su kako su niski nivoi B9 i posljedično B12 udruženi s hiperhomocisteinijom. Suplementacija folata spriječila je DNK oštećenja. Pojačala je i glikemijsku kontrolu, reducirala inzulin u serumu te smanjila inzulinsku rezistenciju i razinu homocisteina! Smanjenje simptoma dijabetičke retinopatije zabilježeno je suplementacijom B6, B12 i B9.

B12

B12 vitamin – (aktivni oblici: adenozil i metil kobalamin) uključen je u sintezu metionina, pirimidina i purina. Njegov nedostatak direktno vodi prema DNK oštećenjima. Ona za posljedicu imaju karcinome, bolesti krvožilnog sustava, defekte na novorođenčadi te posljedično povećane razine homocisteina (u kombinaciji s manjkom folata). Povećane razine homocisteina tipične su za dijabetičare. To vrlo često vodi prema perifernim neuropatijama kod dijabetičara, kao i aterosklerozi i gubitku elastičnosti krvnih žila. Naročito niske razine B12 vitamina imaju dijabetičari koji koriste metformin (glukofaž) jer on sprječava apsorpciju B12 vitamina u crijevima. Nekoliko studija jasno navodi potrebu suplementacije B12 prilikom upotrebe metformina. Više studija pokazuje i povećanje kognitivnih sposobnosti, smanjenje nivoa homocisteina te smanjenje simptoma neuropatija kod dijabetičara suplementacijom vitamina B12.

Hashimoto, gastritis i manjak B12 vitamina

Hashimoto i prehrana: vitalna važnost vitamina B12

Vitamin C

Vitamin C (aktivni oblik: askorbinska kiselina) participira kao kofaktor u mnoštvu važnih procesa. Snažan je antioksidans, inhibira otpuštanje histamina, stimulira imuni sustav, sudjeluje u sintezi kolagena, neuropeptida i karnitina… Međutim, najvažnija njegova uloga kod dijabetičara je antioksidativna i vezana je za visoki oksidativni stres zbog povišene razine glukoze.

Vitamin C i njegovi prirodni izvori


Vitamin D3

VITAMIN D3 (upotrebni oblik: kolekalciferol) uglavnom se dobije sunčanjem – sintezom u epidermu kože, a vrlo malo kroz hranu, riblje ulje, jaja (žumanjak). Kolekalciferol iz kože u jetri se pretvara u kalcifediol i tek u bubrezima u aktivni oblik D3 vitamina – kalcitriol. Premalo izlaganja suncu, slabosti jetre i bubrega reflektiraju se i na deficite D3 vitamina koji ima više od 80 jako važnih funkcija u metabolizmu. Postoji cijeli niz studija koji pokazuje relaciju između niskog nivoa D vitamina, inzulinske rezistencije i disfunkcije beta stanica pankreasa. Također, nizak vitamin D faktor je rizika za krvožilne bolesti kod dijabetičara, autoimune bolesti, Alzheimerovu bolest te kolorektalni i karcinom dojki.

Autoimune bolesti štitnjače i vitamin D

Koje doze vitamina D (i zbog čega) uzimati tijekom jeseni i zime?

VITAMIN K2 MK7

Vitamin K2 i dijabetes

Vitamin K2 aktivira osteokalcin što dovodi do proliferacije pankreasnih beta stanica i povećanja produkcije inzulina. Dugotrajna suplementacija K2 vitamina od samo 10mcg dnevno na grupi od 38000 žena i muškaraca pokazala je smanjenje rizika od dijabetesa za 7%! Specifični mehanizmi koji treba otkriti kako K2 vitamin djeluje na metabolizam glukoze još se istražuju.

Vitamin K2 i povećani rizik karcinoma kod dijabetičara

Značajan antikancerogeni efekt vitamina K2 uočen je u više kliničkih studija. K2 djeluje na više različitih vrsta karcinoma i njegova suplementacija uz standardni medicinski tretman karcinoma dovodi do zaustavljanja rasta karcinoma, a u višestruko dokumentiranim slučajevima i do potpune remisije karcinoma.

Vitamin K2 i kronične bolesti bubrega kod dijabetičara

Kod pacijenata s kroničnim bolestima bubrega uočena je značajna veza između bolesti i nedostatka K2 vitamina. Suplementacijom K2 vitamina došlo je do poboljšanja renalne arterijske funkcije i smanjenja renalne arterijske kalcifikacije. Suplemenatacija vitamina K2 poboljšava i glomerularnu filtraciju, tako da su višestruke studije o utjecaju K2 vitamina na zdravlje bubrežnih kroničnih pacijenata u cijelom svijetu vrlo intenzivne.

Vitamin K2 (oblik MK7)


SELEN (selenometionin)

Novija medicinska ispitivanja jasno pokazuju kako postoji opća poveznica između selenoproteina i prevencije bolesti kao što su: Alzheimerova bolest, neki oblici raka, kardiovaskularne bolesti. Neki selenoproteini produžuju život. Neki selenoproteini imitiraju inzulin, ali ne samo jačajući glikemijsku kontrolu, već i umanjujući štetu koju dijabetes nanosi srčanom i bubrežnom sustavu. Selen aktivno stimulira produkciju antitijela u imunom sistemu i aktivnost T helper stanica, citotoksičnih T stanica i Natural Killer T stanica.

Dakle, selenoproteini su u stanju ne samo modificirati funkciju svake stanice našeg tijela kroz antioksidativnu i redox ulogu te kroz metabolizam tiroidnih hormona, već su aktivno uključeni u odumiranje (apoptozu), obnovu, rast i razvoj stanica tijela kroz stanično signaliziranje i faktore transkripcije.

Selen je važan, ne preskačite ga!

Cink

Cink (aktivni oblik: cink pikolinat) je kofaktor jako važnih enzima uključenih u obrambene antioksidativne sustave. Stabilizira stanične membrane i potiče sintezu metalothioneina koji reduciraju hidroksilne radikale i reaktivne oksidativne tvari koje se proizvode u stresnim situacijama tj. bolestima kao što su DMT2, pretilost i karcinom.

Cink – kako djeluje, gdje ga sve ima i za što je dobar

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads